BWF announces all 27 Teams for Sudirman Cup 2017, Gold Coast

Badminton World Federation has officially announced the names of the players making up all of the 27 Teams for the upcoming Sudirman Cup 2017 to be held on the Gold Coast from May 21-28 2017.

The Sudirman Cup is the world’s premier mixed badminton championships and the historic Gold Coast event marks the first time it has been held in Australia.

Tournament Director Loke Poh Wong said: “The teams have now been announced and we are thrilled that the world’s best badminton stars are coming to the Gold Coast.”

The TOTAL BWF Sudirman Cup 2017 is supported by the Queensland Government through Tourism Events Queensland (TEQ), Gold Coast City Council and Badminton Australia.

Minister for Tourism, Major Events and the Commonwealth Games Kate Jones said the star lineup of international badminton players was sure to draw fans of the sport to Queensland.

“We are pleased to welcome competitors and supporters from around the world to our world-class Gold Coast Sports and Leisure Centre for this highly-anticipated event,” Ms Jones said.

“Our Government is committed to securing headline events like the Sudirman Cup in Queensland.

“This is the first major sporting competition to be hosted in this $105 million state-of-the-art facility ahead of the Gold Coast 2018 Commonwealth Games.

“I encourage visitors to stay on after the Sudirman Cup to explore the Gold Coast, which boasts a range of exciting visitor experiences including golden beaches, lush hinterland rainforests and world-class dining and retail offerings.”

More than 500 million people worldwide are expected to tune in to watch the BWF TOTAL Sudirman Cup 2017 when it is hosted at the Gold Coast Sports and Leisure centre in Carrara from 21-28 May 2017.

For more tournament information visit www.sudirmancup.com.au
 Buy tickets to the Sudirman Cup 2017 tournament:
Tickets:  www.ticketek.com.au (search Sudirman Cup)
Group Tickets (More than 25): tickets@redelephantprojects.com
Team China Qualifying matches: 

  1. 12pm Sunday 21 May, 2017 – China vs Hong Kong
  2. 12pm Wednesday 24 May, 2017 – China vs Thailand
TEAM CHINA
Men Women
Chen Long Bao Yixin
Fu Haifeng Chen Qingchen
Li Junhui Chen Yufei
Lin Dan He Bingjiao
Liu Yuchen Huang Dongping
Lu Kai Huang Yaqiong
Shi Yuqi Jia Yifan
Zhang Nan Li Yinhui
Zheng Siwei Sun Yu
Tang Jinhua

  Team Korea Qualifying matches: 

  1. 6pm Sunday 21 May, 2017 – South Korea vs Russia
  2. 12pm Wednesday 24 May, 2017 – South Korea vs Chinese Taipei
TEAM KOREA
Men Women
Choi SolGyu Chae Yoo Jung
Jeon Hyeok Jin Chang Ye Na
Kim Duk Young Jung Kyung Eun
Kim Won Ho Kim Ga Eun
Lee Dong Keun Kim Ha Na
Park Kyung Hoon Lee Jang Mi
Seo Seung Jae Lee So Hee
Son Wan Ho Sung Ji Hyun

  Team Japan Qualifying matches: 

  1. 6pm Sunday 21 May, 2017 – Japan vs Germany
  1. 6pm Wednesday 24 May, 2017 – Japan vs Malaysia
TEAM JAPAN
Men Women
Kenta Nishimoto Akane Yamaguchi
Yu Igarashi Nozomi Okuhara
Keigo Sonoda Ayaka Takahashi
Takeshi Kamura Ayane Kurihara
Hiroyuki Endo Misaki Matsutomo
Yuta Watanabe Koharu Yonemoto
Takuro Hoki Arisa Higashino
Kenta Kazuno Shiho Tanaka

 Team India Qualifying matches: 

  1. 12pm Monday 22 May, 2017 – India vs Denmark
  1. 6pm Tuesday 23 May, 2017 – India vs Indonesia
TEAM INDIA
Men Women
Manu Attri Rituparna Das
Pranav Jerry Chopra K Maneesha
Ajay Jayaram Saina Nehwal
Srikanth Kidambi Ashwini Ponnappa
H S Prannoy P V Sindhu
Satwicksairaj Rankireddy N Sikki Reddy
B Sumeeth Reddy
Chirag Shetty

 Team Malaysia Qualifying matches: 

  1. 12pm Tuesday 23 May, 2017 – Malaysia vs Germany
  1. 6pm Wednesday 24 May, 2017 – Malaysia vs Japan
TEAM MALAYSIA
Men Women
Chan Peng Soon Soniia Cheah
Goh V Shem Chea Yee See
Lee Chong Wei Chow Mei Kuan
Lee Zii Jia Goh Jin Wei
Ong Yew Sin Vivian Hoo
Tan Kian Meng Lai Pei Jing
Tan Wee Kiong Lee Meng Yean
Teo Ee Yi Woon Khe Wei
Iskander Zulkarnain

  Team Indonesia Qualifying matches: 

  1. 6pm Tuesday 23 May, 2017 – India vs Indonesia
  1. 6pm Wednesday 24 May, 2017 – Indonesia vs Denmark
TEAM INDONESIA
Men Women
Tontowi Ahmad Anggia Shitta Awanda
Mohammad Ahsan Dinar Dyah Ayustine
Jonatan Christie Fitriani Fitriani
Marcus Fernaldi Gideon Della Destiara Haris
Anthony Sinisuka Ginting Greysia Polii
Praveen Jordan Rosyita Eka Putri Sari
Ricky Karandasuwardi Apriyani Rahayu
Angga Pratama Debby Susanto
Rian Agung Saputro Gregoria Mariska Tunjung
Kevin Sanjaya Sukamuljo Gloria Emanuelle Widjaja

 Team Chinese Taipei Qualifying matches: 

  1. 6pm Monday 22 May, 2017 – Chinese Taipei vs Russia
  1. 12pm Wednesday 24 May, 2017 – Chinese Taipei vs South Korea
TEAM CHINESE TAIPEI
Men Women
Hung Ling Chen Ching Hui Chang
Tien Chen Chou Mei Hui Chiang
Jhe Huei Lee Hsu Ya Ching
Yang Lee Ling Fang Hu
Min Hao Tseng Chia Hsin Lee
Chi Lin Wang Tai Tzu Ying
Tzu Wei Wang Ti Jung Wu
Ching Tun Yang

Team Vietnam Qualifying matches: 

  1. 12pm Sunday 21 May, 2017 – Vietnam vs New Zealand
  1. 12pm Tuesday 23 May, 2017 – Vietnam vs Canada
TEAM VIETNAM
Men Women
Tuan Duc Do Thu Huyen Le
Tien Minh Nguyen Thuy Linh Nguyen
Hong Nam Phan Nhu Thao Pham