2019 NSW TRAINING AWARDS WINNERS ANNOUNCED

A carpentry apprentice who displays great leadership qualities and a trainee with a passion for sports education have taken out top honours at the 2019 NSW Training Awards held last night at the Sydney Town Hall.

Minister for Skills and Tertiary Education Geoff Lee congratulated Nelson Florimo from Long Jetty on being named Apprentice of the Year and Samuel Heffernan from Wagga Wagga on taking out the Trainee of the Year award.

“Nelson’s dad, Greg Florimo, was an outstanding rugby league player and Nelson was following in his father’s footsteps until a serious injury forced him to give up the game aged 18 and that led him to discover a passion for carpentry,” Mr Lee said.

”Nelson demonstrated leadership qualities throughout his apprenticeship beginning with the construction of a Newcastle light rail stop.

“In the third year of his apprenticeship, he was part of the leadership team on a $4 million aged care project after the foreman left, and later on a $9 million project for which he was also the ‘face’ of the construction site,” Mr Lee said.

MUST READ  REMARKS, BENGALURU TECH SUMMIT WEDNESDAY 17 NOVEMBER 2021

Nelson said he was “drawn towards construction” early on in life.

“I knew I wanted to build things since I was a kid. The carpentry apprenticeship just felt right and I set my goals right from the start,” he said.

Mr Lee said Trainee of the Year award winner Samuel Heffernan was such an outstanding sports education trainee that the Catholic Education Office in Wagga Wagga offered him a teacher support role when he completed his traineeship.

“Like Nelson, Samuel displayed outstanding leadership skills during his traineeship in organising and running sporting carnivals for 32 schools,” Mr Lee said.

Samuel said he enjoyed his traineeship that involved working full-time and training online which empowered him to become a self-motivated, independent learner.

“I was constantly challenged and that allowed me to test and use the new skills I developed in a wide range of jobs. One day I would be working with an accountant or the HR team, the next with the IT team, administration team or even teachers. I was immersed in so many fields and as a result I learnt so much,” he said.

MUST READ  CONSENT REFORMS PASS PARLIAMENT

Mr Lee also congratulated the winners of the other award categories saying they are living proof of the great personal and career benefits that vocational education and training (VET) can bring.

The NSW Training Award winners will now represent the state at the Australian Training Awards in Brisbane in November.

WINNERS OF THE 2019 NSW TRAINING AWARDS

WINNER NAME & CONTACT CATEGORY TRAINED BY EMPLOYER VET COURSE TOWN
Nelson Florimo

0400 025 252

Apprentice of the Year TAFE NSW North Construction & Building P/L Cert III – Carpentry Long Jetty (Central Coast)
Samuel Heffernan

0499 000 992

Trainee of the Year TAFE NSW Catholic Education Diocese, Wagga Wagga Cert III – Sport, Fitness and Recreation Wagga Wagga
Arcadia Meldrum

0431 041 675

School Based Apprentice/ Trainee of the Year Trustees of the Roman Catholic Church (Lismore Diocese) TH Hospitality Services Cert III – Tourism Port Macquarie
Kelsey Commons

0414 428 851

VET in Schools Student of the Year Southern Cross Vocational College Photographic Memory Cert III – Live Production and Services Menai
Christian Fritze

0413 229 967

Vocational Student of the Year Joblink Plus Training 2340 Barber Shop Cert III – Barbering Tamworth
Jesamin Joyce

0410 789 114

Aboriginal and Torres Strait Islander of the Year Australian College of Commerce & Management ANZ Banking Group Cert II – Business Kiama Downs
Karyn Downs

0411 522 057

Woman in non-Traditional Trade Endeavour Energy Endeavour Energy Cert III- ESI Power Systems, Distribution Overhead Mount Annan
Sarah Ford

0438 591 819

VET Teacher/Trainer Department of Education, Lismore Cert II – Agriculture Howards Grass (near Lismore)
Troy Ward

0457 419 490

Phil Darby Memorial Award TAFE NSW Infinity Lifts P/L Cert III – Electrotechnology Electrician Epping

 

INDUSTRY WINNERS 

ORGANISATION CATEGORY TOWN
Obieco Industries Medium Employer of the Year Tamworth
Hunter Valley Training Company & Services NSW Industry Collaboration Award Maitland
Catholic Education Diocese of Parramatta Small Training Provider of the Year Parramatta
John Holland CPB Ghella Joint Venture Large Employer of the Year Sydney